Strona archiwalna


Nowy serwis dostępny jest pod adresem: https://us.edu.pl/absolwent

facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Anna Wróbel „Absolwentką z Pasją Miesiąca Stycznia 2014 roku”

W ramach drugiej edycji plebiscytu „Absolwent z Pasją” wybrano Absolwentkę Miesiąca Stycznia 2014, którą została ANNA WRÓBEL, absolwentka etnologii i pedagogiki na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie.

Osobowość Anny Wróbel znajduje swoje odzwierciedlenie w działalności kulturalnej i animacyjnej. Jej żywiołem jest folklor. Z pasją promuje dziedzictwo kulturowe w Zespole Regionalnym „Magurzanie”, ma niezwykłą zdolność ukazywania elementów kultury tradycyjnej w nowym świetle. Jest reżyserką projektu multimedialnego „Chojka 2013", którego efektem był teledysk do pastorałki ludowej, w którym wzięli udział pracownicy naukowi, administracyjni oraz studenci cieszyńskich wydziałów Uniwersytetu Śląskiego.

OSIĄGNIĘCIA NAUKOWE, ARTYSTYCZNE, DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

Anna Wróbel w trakcie studiów otrzymała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce, prowadziła działalność artystyczną i miała osiągnięcia sportowe, a jej obie prace dyplomowe zostały wyróżnione przez JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego w 2012 i 2013 roku.

W latach 2008-2010 była członkiem studenckiego teatru „Grupa Szalonych Mimów", w 2009 roku nasz spektakl „Opowieści Strychowe" przeszedł do finału konkursu Entrée w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Od 2008 roku jest członkiem Zespołu Regionalnego „Magurzanie" z Łodygowic. Obecnie pełni funkcję przewodniczącej. Zespół prezentuje i popularyzuje folklor górali żywieckich na wielu scenach krajowych i zagranicznych. „Magurzanie" zdobywają nagrody w konkursach i przeglądach. W 2012 roku nagrali płytę „Łod gwiozdecki do sopecki" (www.magurzanie.pl) . Od 2009 roku Anna Wróbel należy do Międzywydziałowego Zespołu Folkowego Uniwersytetu Śląskiego „FolkUŚ"  (w latach 2010-2012 była jego kierownikiem). W okresie od października do grudnia 2013 roku jako reżyser i scenarzysta koordynowała pracę nad wideoklipem „Chojka 2013", który był zrealizowany wraz z członkami zespołu FolkUŚ oraz pracownikami cieszyńskich wydziałów Uniwersytetu Śląskiego. Teledysk cieszy się dużą popularnością, można go zobaczyć na portalu YouTube.

W 2012 roku Anna Wróbel znalazła się w gronie laureatów IV edycji konkursu Wyróżnień Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Śląskiego za osiągnięcia w działalności społecznej. W ramach tej działalności koordynowała m.in.: Cykl imprez „Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne" w Cieszynie (UŚ) (2007-2011); Salsa Festiwal „Ruch-Kolor-Życie" w Cieszynie (UŚ) (17-18.04.2007); Dni Góralskie w Cieszynie (UŚ) (11-12.12.2007); II Międzynarodowy Festiwal Tańca w Bielsku-Białej (16-18.05.2008); Dni Śląskie w Cieszynie (UŚ) (8-9.12.2008); Beskidzki Karnawał w Cieszynie (UŚ) (13.01.2009); Warsztaty Międzykulturowe Rady Europy w ramach programu PESTALOZZI dla studentów Uniwersytetu Śląskiego - Cieszyn (24.05.2011). Poza tym należała do czteroosobowego Komitetu Organizacyjnego I Międzynarodowego Zjazdu Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej Europy Środkowej „Etnologia bez granic" (Cieszyn 16-18.04.2012) oraz brała udział w grancie pozyskanym z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

DZIAŁALNOŚĆ ZAWODOWA

Po zakończeniu studiów pierwszego stopnia jako etnolog założyła działalność gospodarczą specjalizującą się w tworzeniu produktów w stylu tzw. „etno-design". Obecnie nadal prowadzi swoją firmę oraz z pierwszym dniem lutego rozpoczyna pracę na cieszyńskim Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w charakterze asystenta.

PASJA

Odkąd Anna Wróbel pamięta jej pasją był taniec. Niestety sytuacja ekonomiczna nie umożliwiła jej realizacji tego zamiłowania w okresie kiedy była dzieckiem i nastolatką. Dopiero okres studiów okazał się być czasem spełniania marzeń.

Tak Anna Wróbel mówi o realizacji swoich pasji:

Mogę śmiało stwierdzić, że realizację moich życiowych pasji zawdzięczam cieszyńskim wydziałom Uniwersytetu Śląskiego. To tu połączyły się wszystkie moje zainteresowania. Ze względu na wyjątkowy klimat i sprzyjające warunki mogłam je nie tylko rozwijać ale i dać im ujście. W Cieszynie poznałam wspaniałych ludzi dzięki, którym zaczęłam tańczyć tańce afro-kubańskie, zostałam członkiem Zespołu Regionalnego „Magurzanie" z Łodygowic, należałam do studenckiego teatru „Grupa Szalonych Mimów", ukończyłam Instruktorski kurs kwalifikacyjny z dziedziny tańca ludowego. Drugim kierunkiem mojego rozwoju była działalność społeczno-kulturalna, taki też kierunek studiów wybrałam. Dzięki prężnemu działaniu cieszyńskiego Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej udało mi się zorganizować wiele przedsięwzięć popularno-naukowych i wydarzeń kulturalnych. Po czterech latach nauki i dwóch latach tańczenia w zespole regionalnym pojawiło się kolejne zainteresowanie - kultura ludowa. Postanowiłam zostać na dłużej w Cieszynie i zdecydowałam się na studia w zakresie etnologii. W tym czasie poświęciłam się działalności w Międzywydziałowym Zespole Folkowym Uniwersytetu Śląskiego „FolkUŚ", przez rok byłam jego członkiem, a przez kolejne dwa kierownikiem. Graniem i śpiewaniem staraliśmy się urozmaicać wiele wydarzeń uczelnianych i nie tylko. Ostatnio, już jako absolwentka, miałam możliwość spróbować swoich sił w roli reżysera, koordynując prace nad wideoklipem „Chojka 2013", w którym wzięli udział studenci należący do „FolkUSia" oraz pracownicy naszych cieszyńskich wydziałów.

Aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym naszej Uczelni pozwalało mi się realizować. Zafascynowana cieszyńską kulturą studencką napisałam pracę dyplomową na jej temat: „Niech żyje bal?" Zjawisko karnawalizacji współczesnej kultury studenckiej na przykładzie studentów Uniwersytetu Śląskiego Wydziałów w Cieszynie". Zawsze będę wszystkich zachęcać do studiowania w Cieszynie. Podsumowując ten etap mojego życia mogę śmiało stwierdzić, że największą pasją było dla mnie właśnie cieszyńskie życie studenckie. Za niedługo będę miała możliwość spojrzeć na nie z drugiej strony, ponieważ z dniem 1 lutego 2014 roku rozpoczynam pracę na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji i będę prowadzić zajęcia oparte na sztuce tańca. Jako asystent chcę postępować zgodnie z sentencją: „Człowiek potrzebuje pasji, która wypełni część jego życia i którą podzieli się z innymi". Ja będę się dzielić moją „cieszynomanią".

Szczegółowe informacje o plebiscycie: http://absolwent.us.edu.pl/ii-edycja-plebiscytu-absolwent-z-pasja

Skróty

Copyright © 2001-2022
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.