Cykl „Książka Pamięci” w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (Ul. Poniatowskiego 14, Gliwice) od 18 października do 20 grudnia 2016 roku organizuje cykl spotkań pod nazwą „Książka Pamięci”, w którym udział wezmą polscy pisarze oraz reporterzy.  Autorem cyklu i prowadzącym jest Michał Nogaś - dziennikarz radiowy i prasowy, autor audycji poświęconych literaturze, a także rozmów z pisarzami z Polski i zagranicy.

We wszystkich spotkaniach udział wezmą autorzy książek. Na wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

18 października 2016, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 18.00

Góra Tajget Anna Dziewit–Meller

Anna Dziewit-Meller urodzona w 1981 roku w Chorzowie. Pisarka i dziennikarka. Współautorka (z Agnieszką Drotkiewicz) tomów wywiadów Głośniej! Rozmowy z pisarkami i Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami, a także bestsellerowej reporterskiej książki o Gruzji Gaumardżos, opowieści z Gruzji (Nagroda Magellana 2011), napisanej wspólnie z Marcinem Mellerem. W 2012 roku ukazała się jej debiutancka powieść Disko, nominowana do Nagrody Literackiej Gryfia. Prowadzi autorski kanał internetowy o książkach weBook.

Anna Dziewit-Meller kreśląc portret rodziny uwikłanej w Historię, łączy świat prywatnych lęków z dramatyczną przeszłością, która naznaczyła śląskie pogranicze. Rezultatem jest literatura najwyższej próby, dowodząca pisarskiej dojrzałości, niezwykłej wrażliwości i empatii.

Rozpięta między współczesnością a dramatyczną historią Góra Tajget to opowieść o skutkach braku miłości i wielkim zaniechaniu, które jak przymusowa spuścizna znaczą losy przyszłych pokoleń. To rzecz o lęku o dzieci i strachu przed wojną, które dziś są równie aktualne jak przed siedemdziesięcioma laty. To także książka o mrocznym obliczu medycyny i o braku rozliczenia z przeszłością.

Źródło: Wydawnictwo Wielka Litera

22 listopada 2016, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 18.00

1945. Wojna i pokój Magdalena Grzebałkowska

Magdalena Grzebałkowska – urodzona w 1972 roku. Mama. Historyczka. Reporterka. Sopocianka. Autorka książek: Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, Beksińscy. Portret podwójny, 1945. Wojna i pokój.

Laureatka nagrody NIKE publiczności w ramach Nagrody Literackiej NIKE 2016 za książkę 1945. Wojna i pokój

Magdalena Grzebałkowska wkracza na ziemie przez chwilę niczyje, albo właśnie zagarnięte przez nową władzę. Chce przyjrzeć się z bliska losom ostatnich żyjących świadków tamtego czasu. Ludzi, którzy gonieni strachem próbowali się przedrzeć przez skuty lodem Zalew Wiślany. Przesiedleńców, którzy w swoich nowych domach zastawali jeszcze ich poprzednich właścicieli. Wychowanków otwockiego domu dziecka dla ocalonych z Holocaustu. Szabrowników, dla których wyzwolone tereny stały się gigantycznym sklepem Ikei. Ludziom, którzy o włos wyprzedzili własną śmierć.

Oddaje głos ofiarom. Katom również poświęca sporo miejsca – zwłaszcza, kiedy może dzięki temu pokazać powojenne pomieszanie ról i losów.

1945. Wojna i pokój to książka, dzięki której historia sprzed 70 lat znów jest bardzo aktualna.

Źródło: Wydawnictwo Znak

20 grudnia 2016, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 18.00

Pani Stefa Magdalena Kicińska

Magdalena Kicińska urodzona w 1987 roku, reporterka, współpracowniczka Gazety Wyborczej, publikuje m.in. w Polityce, Tygodniku Powszechnym. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej. Autorka książki Pani Stefa (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką - Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy. Jej teksty ukazały się także w zbiorach reportaży, m.in. Walka jest kobietą (Dom Wydawniczy PWN - Grupa Wydawnicza PWN, Warszawa 2014), Mur. 12 kawałków o Berlinie (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015), Obrażenia. Pobici z Polską (Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2016).
2 czerwca 1886 roku do księgi metrykalnej wpisane zostaje „niemowlęcie płci żeńskiej” urodzone w Warszawie 26 maja. „Opóźnienie sporządzenia aktu nastąpiło wskutek niedbalstwa rodziców”. Już ustalenie jej pochodzenia okazało się ogromnym wyzwaniem. W historii jej rodziny więcej jest znaków zapytania niż faktów. Nie wiadomo nawet, od kiedy rodzina zaczęła używać nazwiska Wilczyńscy. Jej warszawskie adresy:  Świętojerska 16, Franciszkańska 2, Krochmalna 92 – niby istnieją, ale ulice biegną inaczej, a domy już dawno zniknęły. Wychowankowie zapamiętali, że była bezszelestna, pojawiała się nieoczekiwanie i tak samo znikała. I być może z tego samego powodu o niej zapomniano – zniknęła w cieniu Janusza Korczaka. Emmanuel Ringelblum zapisał: „Współpracowali ze sobą przez całe życie. Nawet śmierć ich nie rozłączyła. Poszli razem na śmierć. Wszystko, co związane jest z osobą Korczaka – internat, propagowanie miłości do dzieci – wszystko jest wspólnym dorobkiem obojga”. W książce Magdaleny Kicińskiej Stefania Wilczyńska wraca na swoje miejsce.
Źródło: Wydawnictwo Czarne

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: dom.muzeum.gliwice.pl