Dni Dawców Szpiku na Uniwersytecie Śląskim

Przez cztery dni, od 18 d 21 kwietnia 2016 roku, na Uniwersytecie Śląskim będzie prowadzona akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego lub komórek macierzystych. Organizatorem akcji na uczelni jest Samorząd Studencki Uniwersytetu Śląskiego.

Rejestracja będzie prowadzona w pięciu lokalizacjach:

• 18 kwietnia – Wydział Prawa i Administracji UŚ (Katowice, ul. Bankowa 11b), godz. 10.00–14.00
  • 19 kwietnia – Wydział Nauk Społecznych UŚ (Katowice, ul. Bankowa 11), godz. 9.00–15.00
  • 20 kwietnia – Wydział Nauk o Ziemi UŚ (Sosnowiec, ul. Będzińska 60), godz. 10.00–14.00 oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (Katowice, ul. Bankowa 11a), godz. 11.00–15.00
  • 21 kwietnia – Wydział Pedagogiki i Psychologii UŚ (Katowice, ul. Grażyńskiego 53), godz. 9.00–13.00

Dawcą może zostać każdy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

Rejestracja na potencjalnego dawcę przebiega w trzech etapach: 1) przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, 2) pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka, 3) wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi (dlatego konieczne jest zabranie ze sobą dokumentu z numerem PESEL).

Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, które wraz z danymi dawcy przechowywane są w bazie potencjalnych dawców. Jeśli okaże się, że pacjent, który potrzebuje przeszczepienia szpiku, ma taki sam kod genetyczny jak dawca znajdujący się bazie – dochodzi do przygotowania procedury pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych od zarejestrowanego potencjalnego dawcy.

Metody pobrania to: pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, czyli tzw. afereza (metoda stosowana w 80% przypadków) albo pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków). POBRANIE SZPIKU KOSTNEGO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z KRĘGOSŁUPEM!

Tak niewiele potrzeba, by uratować komuś życie!
Więcej informacji dostępnych jest stronie fundacji DKMS Polska.