Strona archiwalna


Nowy serwis dostępny jest pod adresem: https://us.edu.pl/absolwent

facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Gabriela Bazan „Absolwentką z Pasją Marca 2016 roku”

W ramach czwartej edycji plebiscytu „Absolwent z Pasją” wybrano Absolwentkę Marca 2016 roku, którą została Gabriela Bazan, absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym.

zdjęcie portretowe Gabieli Bazan

Największymi pasjami Gabrieli Bazan są fotografia i film. Z tego powodu zdecydowała się na studia licencjackie i magisterskie na kierunku kulturoznawstwo o specjalności filmoznawczej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Tytuł magistra uzyskała za pracę magisterską pt. „Fotografia jako przestrzeń kulturowa. Historia medium w polu zwrotów technologicznych". Ukończyła również policealną szkołę fotograficzną „Fotoedukacja". Dyplom „Kino, moje piękne zmartwienie", w którym oddała hołd twórczości francuskiego reżysera Jean-Luca Godarda, przygotowała pod opieką Mateusza Orszulskiego i obroniła na ocenę celującą. W styczniu 2015 roku zdała egzamin nadający jej tytuł fotografa, a w czerwcu 2015 roku uzyskała tytuł fototechnika.
Prace Gabrieli Bazan można zobaczyć na stronie: www.gabrielabazan.wix.com/portfolio

Fotografie Gabrieli Bazan były pokazywane na wystawach, takich jak:

  • „Nostalgia” – zbiorowa wystawa Fotograficznego Koła Naukowego Uniwersytetu Śląskiego w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach (luty 2016 r.)

  • „Fotofonia” – wystawa zbiorowa w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej (październik 2015 r.)

  • „Wystawa dyplomy 2015” w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich (czerwiec 2015 r.)

  • „What's up” – wystawa zbiorowa fotografii mody w ramach Cracow Fashion Week (marzec 2015 r.)

  • Wystawa Grupy Natechwile” w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Rybniku (marzec 2015 r.)

  • „Wiele twarzy, jedna pasja” – wystawa zbiorowa Fotograficznego Koła Naukowego Uniwersytetu Śląskiego (luty 2015 r.)

Jej prace zostały opublikowane na okładkach i w artykule na łamach śląskiego magazynu „Style”(luty i październik 2012 r.), a także na stronie włoskiego magazynu „Vogue”, w dziale dla młodych artystów „Photo Vogue".Uczestniczy w konkurach fotograficznych. W 2010 roku zajęła 2. miejsce w ogólnopolskim konkursie „Poland Photo Fashion”, organizowanym przez magazyn „K MAG” i portal sophisti.pl w ramach Warsaw Fashion Street . W 2011 roku zajęła 2. miejsce w konkursie fotograficznym „Magiczne zakątki Polski". W 2013 roku była finalistką konkursu na ambasadora nowego aparatu marki Fujifilm.

W latach 2010–2015 jako studentka kulturoznawstwa kilkukrotnie odbywała praktyki w Szkole Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, pomagając m.in. przy organizacji kursu przygotowawczego dla studentów z programu Erasmus oraz Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Cieszynie. Wraz ze Szkołą i kolegami z roku przez trzy lata akademickie organizowała dla obcojęzycznych studentów Uniwersytetu festiwal filmowy „Made in Poland”, w ramach którego pokazywana była polska kinematografia (w późniejszych latach także kazachska i brazylijska). W 2014 roku brała udział w projekcie Szkoły pt. „Stereotypy – ależ nie!", podczas którego badała stereotypy funkcjonujące w społeczeństwach w Niemczech, Polsce i Kazachstanie. Ponadto w ramach projektu była współorganizatorką kazachskiego święta Nauryz, które odbyło się na Wydziale Filologicznym. Zwieńczeniem projektu było seminarium odbywające się na Uniwersytecie Abylaj Chana w Ałmatach w Kazachstanie. W 2015 roku pomagała Szkole w organizacji kolejnego projektu, związanego z Brazylią i poetą Paulo Leminskim. 
Oprócz aktywności związanej ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego była aktywną członkinią koła filmoznawczego „Kinotok” oraz Fotograficznego Koła Naukowego UŚ. Jest autorką artykułów dotyczących filmu i fotografii w ogólnopolskim magazynie kulturalnym „Reflektor – rozświetlamy kulturę”. Wygłasza prelekcje w Kinie Kosmos w ramach Klubu dyskusyjnego „Ambasada”, spotkań Fotograficznego Koła Naukowego czy też festiwalu filmowego „Made in Poland”.

Skróty

Copyright © 2001-2023
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.