Grzegorz Gawlik „Absolwentem z Pasją Lutego 2014 roku”

W ramach drugiej edycji plebiscytu „Absolwent z Pasją” wybrano Absolwenta Lutego 2014, którym został GRZEGORZ GAWLIK, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, podróżnik, alpinista, dziennikarz, fotograf oraz prawnik. Odbył podróże po ponad 60 krajach na 6 kontynentach. Często wspina się i podróżuje samotnie. Swoje wrażenia, obserwacje przekazuje w artykułach podróżniczych, publicystycznych oraz sportowych (relacjonował Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie). Pisze blogi i relacje z wypraw.

DZIAŁALNOŚĆ ZAWODOWA

Już na studiach prawniczych zdobywał praktyczną wiedzę na praktykach w kancelariach prawnych, a po studiach pracował m.in. jako prawnik w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Ślązak Zapiór i Partnerzy w Katowicach, w Sądzie Rejonowym w Bytomiu jako Asystent Sędziego, na Międzynarodowym Lotnisku Katowice w Pyrzowicach jako specjalista ds. zamówień publicznych i przetargów. W kancelariach i prywatnych firmach pracował jako prawnik i specjalista ds. księgowości. Na podstawie uzyskanej akredytacji olimpijskiej pracował podczas Olimpiady w Londynie w 2012 r. - m.in. pisał artykuły prasowe.

Grzegorz Gawlik po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach we własnym zakresie pogłębiał wiedzę, zwłaszcza praktyczną. Wyspecjalizował się w analizach i opiniach prawnych przede wszystkim w przedmiocie prawa cywilnego, prawa pracy i zamówień publicznych. Dzięki licznym wyprawom podróżniczym do 64 krajów dysponuje ogromną wiedzą z zakresu stosunków międzynarodowych, geograficzną, przyrodniczą, z zakresu turystyki i organizacji transportu. W trakcie wypraw zapoznał się z funkcjonowaniem kilkudziesięciu państw, ich poziomem rozwoju, życiem społecznym i kulturalnym, w tym z różnorakimi problemami z jakimi się borykają i sposobami ich rozwiązywania. Eksplorował najdziksze i najbardziej niedostępne miejsca na Ziemi, a także tereny objęte konfliktami zbrojnymi. Jest niewiele osób w Polsce, które dysponują tego typu wiedzą i tak szeroką. Dlatego niejednokrotnie przypada mu rola eksperta (m.in. w telewizji TVN24).

PASJE

Grzegorz Gawlik uprawia wspinaczkę wysokogórską i skalną. Pierwszą poważną wyprawę alpinistyczno-podróżniczą na Kaukaz zorganizował na studiach w 2002 roku. I od tego czasu realizuje coraz trudniejsze, ambitniejsze i dłuższe projekty. Nieraz otarł się o śmierć. Zdobył kilkaset szczytów, w tym dwadzieścia o wysokości ponad 7-iu, 6-iu i 5-iu tysięcy metrów m.in. w Himalajach, Pamirze, Andach i na Kaukazie oraz kilkadziesiąt aktywnych wulkanów. Jestem członkiem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach i PTTK. Sam organizuje wyprawy, często wspina się i podróżuje samotnie, nawet przez kilka miesięcy. W połowie 2013 r. uruchomił swój portal podróżniczy: grzegorzgawlik.pl.
Poza tym wyspecjalizował się w fotografii przyrodniczej i podróżniczej. Zdjęcia Grzegorza Gawlika publikowane były m.in. w magazynach „N.P.M.”, „Globtroter”, „Poznaj Świat”, dziennikach: „Dziennik Zachodni” i „Gazeta Wyborcza”, w portalach Onet.pl i Interia.pl. Zdjęcia prezentuje także na prelekcjach i wystawach. Aktualnie w galerii Rotunda w Bytomskim Centrum Kultury ma miejsce ekspozycja „Podróże z i pod prąd - wystawa fotografii podróżniczej Grzegorza Gawlika". Ekspozycję można oglądać do 30 kwietnia 2014 roku.

Ponadto w roku 2013 wydał także powieść sensacyjno-przygodową „Kamień Zagłady", pracuje również nad książką podróżniczą.

Z kolei w 2008 r. zorganizował od strony prawnej i był jednym z założycieli Stowarzyszenia społeczno-oświatowego Progres w Bytomiu (nr KRS: 0000327390). W najtrudniejszym początkowym okresie pełnił funkcję Prezesa (do połowy 2011 r.). Stowarzyszenie w szczególności skupia się na prowadzeniu warsztatów dla młodzieży w ramach zapobiegania problemom uzależnień i patologiom społecznym. W ramach swoich możliwości pomaga także różnym osobom w zakresie prawnym. Poza tym walczy o poprawę wizerunku miasta Bytom, propaguje turystykę w województwie śląskim i w Polsce (m.in. jako współautor książki „Polska daj się zaskoczyć - trasy magiczne" 2013). Różnorodną problematyką zajmuję się jako dziennikarz, za co otrzymałem kilka nagród m.in. jestem laureatem konkursu: Najlepszy Dziennikarz Obywatelski 2012 (Interia360.pl) i nagrody czytelników Interii w głosowaniu sms-owym za najlepszy artykuł w roku 2012. Współpracuje z Domami Kultury i innymi podmiotami kulturalnymi, gdzie nieodpłatnie wygłasza prelekcje opowiadające o świecie i pokazuję slajdy.

Grzegorz Gawlik mówi o sobie: cały czas się rozwijam i nie zamierzam poprzestać.

Szczegółowe informacje o plebiscycie