Strona archiwalna


Nowy serwis dostępny jest pod adresem: https://us.edu.pl/absolwent

facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

JAKUB ŻEMŁA

Absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. Magisterium uzyskał na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, specjalizacja: muzyka rozrywkowa. Za największą pasję i sposób na życie uważa tworzenie i wykonywanie muzyki. Jest kontrabasistą, basistą i wokalistą, autorem tekstów i muzyki. Na stałe udziela się w trzech formacjach: happyrockowej grupie Hertz Klekot, śląskiej kapeli folkloru miejskiego Trzy Ofiary Drogi do Europy oraz zespole ARS Band.

W czasie studiów był członkiem Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” oraz Międzywydziałowego Zespołu Folkowego „FolkUŚ”. Jako artysta solowy został finalistą Festiwalu Polskiej Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka w 2017 roku, zdobył I miejsce podczas II Spotkań Teatrów Jednego Aktora i Piosenki Aktorskiej w Katowicach oraz II miejsce na XIV Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Myszkowie. W październiku 2017 roku ukończył półroczny staż w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach na stanowisku animator kultury.

Flagowy projekt muzyczny absolwenta stanowi założony przez niego i jego czterech kolegów ze studiów w 2013 roku zespół Hertz Klekot, w którym jest autorem muzyki i tekstów większości utworów, a także śpiewa i gra na gitarze basowej. Zespół zajął I miejsca na Przeglądzie Kapel Studenckich FAZA w Katowicach, na Przeglądzie Kapel Studenckich w Gliwicach oraz na Festiwalu Śląskich Kapel Studenckich w Katowicach. Grupa Hertz Klekot wydała niedawno debiutancki album. Oprócz tego Jakub Żemła wraz z zespołem stworzył show Projekt Karlik. Na widowisko składają się popularne śląskie pieśni, m.in. „Karlik”, „Poszła Karolinka” czy „Starzyk”, oraz autorskie utwory zespołu Hertz Klekot. Śląskie piosenki ludowe zespół zaaranżował w nowoczesny i typowy dla niego sposób – w różnych gatunkach muzycznych. Koncert przybliża publiczności elementy śląskiej kultury: gwarę, zwyczaje i obyczaje, ale przede wszystkim daje rozrywkę. Projekt Karlik narodził się z połączenia miłości do muzyki i do śląskiej kultury. Dzięki ojcu, który od ponad 30 lat w ramach działalności swojej kapeli podwórkowej Trzy Ofiary Drogi do Europy promuje śląski folklor, Jakub Żemła szybko dostrzegł bezcenną wartość kultury Śląska. Jako Ślązak i artysta czuje się zobowiązany, by poprzez swoją sztukę kultywować elementy kultury jego małej ojczyzny.

Skróty

Copyright © 2001-2022
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.