Strona archiwalna


Nowy serwis dostępny jest pod adresem: https://us.edu.pl/absolwent

facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Jan Maćkow - Nasi Absolwenci

Jan Maćkow ukończył studia w Wyższej Szkole Handlu Morskiego. Od najmłodszych lat interesował się fotografią, filmem i plastyką.

Na początku lat pięćdziesiątych działał w Sekcji Filmowej Polskiego Towarzystwa Fotograficznego w Katowicach i był jednym z założycieli pierwszego w Polsce Amatorskiego Klubu Filmowego „Śląsk”. Realizował tam projekty, które odnosiły sukcesy w konkursach ogólnopolskich i zagranicznych.

Od powstania Ośrodka Telewizyjnego w Katowicach pracował kolejno jako korespondent filmowy, operator i realizator. Organizował i kierował oddziałem Wytwórni Filmów Telewizyjnych „Poltel” w Katowicach. Zwolniony w stanie wojennym kontynuował pracę jako operator filmowy.

Po przejściu na emeryturę podjął współpracę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska. Przez kolejne lata realizował programy, lekcje i filmy edukacyjne o tematyce ochrony środowiska (w sumie 50 pozycji zebranych w trzech pakietach tematycznych). W tym czasie spełniał też swoje marzenie młodości – malowanie obrazów.

W 2011 roku uczestniczył w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy na Uniwersytecie Śląskim w dziedzinie plastyki. Uzyskane tam fachowe wskazówki oraz nabyte umiejętności pozwoliły na zorganizowanie indywidualnej wystawy w marcu 2014 roku. Wystawa obejmowała ponad 40 prac i uzyskała pozytywne oceny znawców oraz zwiedzających.

Obecnie pracuje nad przygotowaniem cyklicznego programu telewizyjnego dla ludzi starszych pod hasłem „60+”.

Skróty

Copyright © 2001-2022
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.