Konkurs „Strona Internetowa bez Barier”

Rusza VI edycja konkursu ,,Strona Internetowa bez Barier”, organizowanego przez Fundację Widzialni oraz Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.

Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie serwisów internetowych najlepiej przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych i osób narażonych na wykluczenie cyfrowe.

Konkurs ma charakter otwarty i mogą w nim wziąć udział zarówno podmioty publiczne, jak i organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne. W ocenie serwisów uczestniczyć będzie zespół składający się z ekspertów ds. dostępności stron WWW oraz osoby niewidome, niedowidzące i głuche. W przeprowadzonym audycie zostanie wykorzystana metodologia badania serwisów opracowana wspólnie przez Uniwersytet Śląski i Fundację Widzialni. Eksperci sprawdzą zgodność serwisu z międzynarodowym standardem WCAG a osoby niepełnosprawne sprawdzą m.in. dostępność formularzy, wyszukiwarek, menu i elementów multimedialnych. Serwisy wyróżniające się pod względem dostępności zostaną nagrodzone podczas oficjalnego ogłoszenia wyników, które odbędzie się 5 grudnia 2014 roku w Warszawie w ramach konferencji „Cyfrowo Wykluczeni 2014”.

Najlepsze serwisy zostaną wyróżnione w dwóch kategoriach: strony podmiotów publicznych i strony podmiotów niepublicznych.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 30 września 2014 r. Formularz dostępny jest na stronie: www.konkurs.widzialni.org. Istnieje możliwość wcześniejszego przetestowania serwisu za pomocą narzędzia opracowanego w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji – A3Web.

Konkurs „Strona Internetowa bez Barier” to jedyna taka inicjatyw w Polsce. Promuje umożliwienie osobom niepełnosprawnym, starszym, niezamożnym i innym narażonym na wykluczenie cyfrowe pełnoprawny dostępu do informacji w internecie i ma na celu popularyzowanie postaw świadomego tworzenia serwisów WWW, tak by przeciwdziałać zjawisku wykluczenia cyfrowego i dyskryminacji w dostępie do informacji.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.konkurs.widzialni.org