Lucyna Smykowska-Karaś „Absolwentką z Pasją Lutego 2016 roku”

W ramach czwartej edycji plebiscytu „Absolwent z Pasją” wybrano Absolwentkę Lutego 2016 roku, którą została Lucyna Smykowska-Karaś, absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym.

Największą pasją Lucyny Smykowskiej-Karaś jest Górny Śląsk, a w szczególności obyczajowość tożsamość Górnoślązaków.

Osiągnięcia naukowe:

W 2011 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych za pracę doktorska pod kierunkiem prof. UŚ dr hab. Zygmunta Woźniczki pt. „Rodzina. Tożsamość Ślązaków w kontekście historycznych wydarzeń od przełomu XIX i XX wieku do końca II wojny światowej".

Działalność społeczna:

Od 2007 roku prowadzi w Bibliotece Śląskiej Kawiarenkę Kulturalno-Literacką, której jest pomysłodawczynią. Kawiarenka to cykliczne spotkania popularnonaukowe i literackie o charakterze dyskusyjnym. W ramach Kawiarenki odbyły się m.in. takie spotkania jak: „Zbyszko i Róża Bednorzowie – pro memoria" z udziałem prof. dr hab. Krystyny Heskiej-Kwaśniewicz; „Street photo – w aspektach praktycznych, etycznych i prawnych w rozmowie z Arkadiuszem Ławryńcem”; prelekcja dr hab. Dariusza Kuboka „Jaka rzeczywistość taka filozofia czy jaka filozofia takie czasy?” czy „O teatrze od kuchni” – rozmowa ze Zdzisławem Marcinkowskim i Zbigniewem Moskalem i wiele innych. Gośćmi Kawiarenki są osoby znane, pracownicy naukowi śląskich uczelni oraz ludzie ze świata kultury. Partnerami spotkań są Instytut Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego oraz Polskie Radio Katowice. Wcześniej organizowała wydarzenia kulturalne z udziałem artystów o celach charytatywnych.

Krótki opis kariery zawodowej :

Z wykształcenia jest ekonomistką o specjalności handel zagraniczny oraz kulturoznawcą, a z zawodu nauczycielką języka angielskiego. W latach 90. XX wieku prowadziła własną firmę: INTERPRESS HOUSE obejmującą księgarnię PENGUIN BOOKSHOP, klub międzynarodowej prasy i szkołę języków obcych SURE (z własnym programem nauczania). Była także właścicielką licencjonowanego ośrodka nauczania metodą Sita: Centrum Nauki Sita – Katowice. Od 2007 roku organizuje i prowadzi cykliczne spotkania popularno-naukowe w ramach Kawiarenki Kulturalno - Literackiej (której jestem założycielką ) w Bibliotece Śląskiej, przy współpracy Biblioteki Śląskiej, Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego i Polskiego Radia Katowice. W ramach spotkań, zaproszonymi gośćmi – prelegentami Kawiarenki są ludzie znani z kręgów naukowych, świata kultury i środowisk twórczych. Kilkakrotnie wygłaszała prelekcje według własnych opracowań tematycznych.

Pasja :

Lucyna Smykowska-Karaś zajmuję się problematyką społeczną i kulturalną Górnego Śląska, a przede wszystkim obyczajowością i tożsamością Górnoślązaków. W ramach Kawiarenki Kulturalno-Literackiej popularyzuje naukę, promuje artystów, a także prowadzi dyskusje na tematy ważne dla mieszkańców województwa śląskiego. Ponadto jej pasją są: literatura piękna (bywa poetką), publicystyka, historia i kultura różnych narodów i nowości mnemotechniczne, fotografia, projektowanie i tworzenie biżuterii artystycznej, a także prace związane z prowadzeniem i ciągłym upiększaniem ogrodu.

Dlaczego zasługujesz na tytuł Absolwenta z Pasją?:

Urzeczywistniam własne marzenia i realizuje siebie. Moją pasja jest „piękne życie”, aktywność i zdobywanie nowej wiedzy, a także dzielenie się nią z innymi. Każda z moich pasji jest dla mnie ważna. Wiele z nich mogę rozwijać dzięki Uniwersytetowi Śląskiemu.

Szczegółowe informacje o plebiscycie