Strona archiwalna


Nowy serwis dostępny jest pod adresem: https://us.edu.pl/absolwent

facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

MARTYNA KAWKA

Absolwentka kulturoznawstwa, specjalność filmoznawcza, na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. W 2009 roku podjęła pracę jako prezenterka prognozy pogody w opolskim oddziale Telewizji Polskiej. Ta współpraca trwa do dzisiaj; jej zakres jest coraz szerszy. Martyna Kawka odpowiada za przygotowanie prognozy pogody, pracuje również przy codziennym programie śniadaniowym TVP3 Opole zatytułowanym „O!polskie o poranku” – początkowo była reporterką realizującą wejścia „na żywo” z terenu, obecnie pracuje jako współprowadząca ten program. Posiada prezenterską kartę ekranową przyznaną przez Akademię Telewizyjną TVP.

Jednocześnie pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, gdzie zajmuje się udostępnianiem multimediów, organizacją wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, takich jak spotkania z artystami, wystawy i projekcje filmów. Dzięki temu zajęciu Martyna Kawka ma między innymi możliwość popularyzacji amerykańskiego kina klasycznego, które jest jej szczególnie bliskie. Prowadzi warsztaty z historii filmu dla dzieci i młodzieży. Miała też okazję prowadzić konwersacje z języka polskiego dla Ukraińców mieszkających w Opolu. Swoje działania często opisuje w prasie branżowej. Jako jedną ze swoich największych pasji wymienia polszczyznę, w której rozwijaniu bardzo pomaga jej praca zarówno w telewizji, jak i w bibliotece. W telewizji jako prezenterka musi szczególnie dbać o poprawne wysławianie się, a w bibliotece w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” Narodowego Centrum Kultury udało jej się zrealizować już dwie edycje przedsięwzięcia „Mów po polsku” popularyzującego poprawną polszczyznę, zachęcającego do namysłu nad językiem i tłumaczącego lingwistyczne zawiłości mieszkańcom Opola. Podczas trwania tej akcji przeprowadziła wraz z koleżanką kilka happeningów, quiz językowy, zorganizowała spotkania z wybitnymi językoznawcami oraz tzw. pogotowie językowe, czyli zlokalizowany w centrum miasta punkt informacyjny, w którym tłumaczyła zasady języka polskiego.

Swoją działalnością Martyna Kawka uwrażliwia społeczność na język ojczysty, ale i sama poszerza swoją wiedzę. Namysł nad polszczyzną jest ciągle obecny w życiu absolwentki. Jako swoją drugą ogromną pasję Martyna Kawka wskazuje kino; to z powodu tej pasji swoją pracę w bibliotece postanowiła ukierunkować przede wszystkim na media. Czerpie ogromną przyjemność z możliwości dzielenia się swoimi zainteresowaniami z innymi ludźmi, opowiadania o swoich pasjach. Aby to robić, przygotowała scenariusze warsztatów dla młodzieży: jeden o tym, jak powstaje film i jak bardzo zmienia się technika filmowa na przestrzeni lat, drugi przedstawiający historię filmu polskiego. W ramach programu „Ameryka w Twojej Bibliotece” pokazuje opolanom klasykę kina amerykańskiego. Każdą projekcję poprzedza krótkim wykładem.

Skróty

Copyright © 2001-2022
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.