Strona archiwalna


Nowy serwis dostępny jest pod adresem: https://us.edu.pl/absolwent

facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Patrycja Mucha „Absolwentką z Pasją Lipca 2016 roku”

W ramach czwartej edycji plebiscytu „Absolwent z Pasją” wybrano Absolwentkę Lipca 2016 roku, którą została Patrycja Mucha, absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

Największą pasją Patrycji Muchy jest kinematografia. Uwielbia oglądać filmy, uczestniczyć w festiwalach, ale także je organizować i pisać o nich liczne teksty.

Patrycja Mucha

Fot. Piotr Gacek

Osiągnięcia naukowe:

Konferencje naukowe:

 • czynny udział w Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej „Kultury Fanowskiej”. Wygłoszony referat: „Pierwszaki z plecakami Violetty, czyli dziecięcy i nastoletni fani współczesnych telewizyjnych produkcji Disneya”,

 • czynny udział w konferencji „Spotkania z gatunkami: musical”. Wygłoszony referat: „Glee jako telewizyjny post-musical”.

Publikacje naukowe: 

 • „Pierwszaki z plecakami Violetty, czyli dziecięcy i nastoletni fani współczesnych telewizyjnych produkcji Disneya” w „Kwadraturze Koła” – pokonferencyjnej publikacji wydanej przez Koło Naukowe Filmoznawców Uniwersytetu Śląskiego (w przygotowaniu),

 • „Glee jako telewizyjny post-musical” w pokonferencyjnym tomie Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego „Spotkania z gatunkami filmowymi. Musical” (w przygotowaniu). 

Wybrane publikacje krytyczno-filmowe, popularno-naukowe:

Działalność społeczna:

 • wolontariat przy Kinoteatrze Rialto (od 2012)

 • wolontariat przy Festiwalu Filmów Kultowych / Festiwalu Filmowym Cropp Kultowe (2012-2014)

 • wolontariat przy Międzynarodowym Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN (2012)

 • wolontariat przy festiwalu Ars Independent (2012)

 • Międzynarodowym Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć filmowych Camerimage (2012-2014)

 • prowadzenie warsztatów filmowych w ramach akcji Uniwersytetu Śląskiego „Studenci-Uczniom"

 • organizacja trzech edycji festiwali filmowego „Made in Poland" - wydarzenia dla obcokrajowców, studentów Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ.

Krótki opis kariery zawodowej :

Aktywność zawodową rozpoczęła pracą wolontariacką przy różnych regionalnych (ale nie tylko) projektach kulturalnych. W ramach wolontariatu przez trzy lata pracowała przy Festiwalu Filmów Kultowych/ Festiwal Filmowy Cropp Kultowe, organizując to wydarzenie, pracując w biurze festiwalowym oraz redagując i opracowując katalog Festiwalu. W 2015 roku pracowała dla Stowarzyszenia Inicjatywa w ramach projektu Jazz i okolice, zajmując się promocją festiwalu. W tym samym czasie pracowała przy projekcie Kongres Menedżerów Kultury, w ramach którego zajmowała się jego uczestnikami oraz opracowywała zawartość merytoryczną strony internetowej wydarzenia, a także prowadziła Biuro Organizacyjne Kongresu. 
Od 2013 roku jest związana ze Stowarzyszeniem Górnośląski Klaster Kreatywny (obecnie pełni funkcję sekretarza Stowarzyszenia), w ramach którego, początkowo jako redaktor działu filmowego, obecnie jako redaktor naczelna, współtworzy magazyn kulturalny „Reflektor. Rozświetlamy kulturę!”, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Miasto Katowice. W ramach działalności magazynu ma kontakt z redaktorami poszczególnych działów, koordynuje merytoryczną zawartością magazynu, redaguje teksty otrzymywane od autorów, publikuje teksty własne oraz zajmuje się promocją magazynu na portalach społecznościowych, a także reprezentuje Stowarzyszenie podczas szkoleń oraz spotkań organizacji pozarządowych. W ramach Stowarzyszenia GKK współpracowała również przy projekcie grupy nieformalnej Nocne Marki „Film po ciężkim dniu”, dofinansowanym przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Śląskie Lokalnie. W ramach tego projektu prowadziła prelekcje do filmów oraz pomagała organizatorom w selekcji filmów do przeglądu. 

W 2013 roku podjęła współpracę z Instytucją Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Jako redaktor naczelna gazety festiwalowej Ars Independent Festiwal powołała do życia na okres wydarzenia całą redakcję, koordynowała działaniami dziennikarzy, doglądała procesu wydawniczego, organizowała wywiady, redagowała treści oraz kontaktowała się z fotografem, grafikiem oraz korektorką. W tym samym roku pracowała również jako dziennikarz w gazecie festiwalowej przy Międzynarodowym Festiwalu Producentów Filmowych Regiofun. 

W 2015 roku podjęła współpracę z Polskim Forum Edukacji Europejskiej w ramach dwóch odbywających się cyklicznie projektów. Pełni funkcję koordynatora Klubu Filmowego Ambasada, działającego przy Kinie Kosmos Centrum Sztuki Filmowej (dofinansowanego przez Filmotekę Narodową w 2015 roku) oraz bierze udział w organizacji Festiwalu Filmów Niezależnych kiloff. W ramach ostatniego wydarzenia prowadziła warsztaty z krytyki filmowej dla uczniów liceów oraz uczestników festiwalu oraz zajmowała się logistyką wydarzenia. W tym samym roku pełniła funkcję jurora podczas dwunastej edycji studenckiego festiwalu filmowego „Węgiel Film Festival”.

W latach 2012-2015 była aktywnym członkiem Koła Naukowego Filmoznawców Uniwersytetu Śląskiego „Kinotok”, a w latach 2014-2015 jego przewodniczącą. W tym czasie była głównym organizatorem Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Studencko-Doktoranckiej „Kultury fanowskie”, w ramach której wygłosiła również swój referat. Jako członkini i przewodnicząca Koła brała udział w Festiwalu Nauki, organizując spotkania otwarte poświęcone kinu młodzieżowemu, serialom oraz kinu polskiemu, a także brała udział w Jarmarku Wiedzy promując studencką działalność kół naukowych. 

Patrycja Mucha jest aktywną dziennikarką, publikującą na łamach „Reflektora” oraz magazynu „artPAPIER”. Działa aktywnie jako krytyk filmowy, biorąc udział w festiwalach filmowych w Polsce. 
 

Dlaczego zasługujesz na tytuł Absolwenta z Pasją?

Moją największą pasją jest kinematografia, co odkryłam zupełnie przypadkowo, rozpoczynając studia na kierunku kulturoznawstwo. Wszystkie moje działania na polu zawodowym związane są z filmem. Przyjemność sprawia mi nie tylko chodzenia do kina, ale także uczestnictwo w festiwalach filmowych i poznawanie ludzi, którzy kochają kino tak jak ja, siedząc w kinie po 12 godzin oglądając w tym czasie po 5 filmów dziennie. Nie jestem jednak kinofilem rodem z lat 80. Sztuka żyje tylko wtedy, kiedy się o niej mówi i rozmawia, dlatego dużo czasu poświęcam również na pisanie tekstów krytycznych oraz dyskusje z innymi krytykami filmowymi, ale także widzami. W tym pomaga mi możliwość koordynowania Klubu Filmowego Ambasada, gdzie po seansach wymieniamy się wzajemnie uwagami, wątpliwościami, poszerzając horyzonty i otwierając się na nowe interpretacje. Najważniejszy jest dla mnie ciągły rozwój, dlatego wciąż podejmuję nowe wyzwania, pracuję nad swoim stylem pisania oraz poszerzam wiedzę, w każdej wolnej chwili czytając filmoznawcze publikacje.

Dla każdego momentu życia znajduję odpowiednią scenę filmową – myślę filmem, o filmie, filmowo. Odkryłam swoją pasję dość późno, dlatego wciąż pozostaje dla mnie wiele do odkrycia. Wciąż się czymś dziwię i z każdym kolejnym obejrzanym filmem czy przeczytaną książką przekonuję się tylko, jak wiele jeszcze dostało do zgłębienia, jak wiele do poprawienia, choć jednocześnie nie zapominam, ile drogi już za mną. Wydaje mi się, że pokora jest jedną z najważniejszych cech, o której nie pozwalam sobie zapominać (choć przy okazji aplikacji, gdzie trzeba chwalić się osiągnięciami wspominanie o pokorze może się wydawać paradoksalne :) ).

 

Skróty

Copyright © 2001-2022
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.