Strona archiwalna


Nowy serwis dostępny jest pod adresem: https://us.edu.pl/absolwent

facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Piotr Czarnota „Absolwentem z Pasją Października 2015 roku”

W ramach trzeciej edycji plebiscytu „Absolwent z Pasją” wybrano Absolwenta Października 2015, którym został Piotr Czarnota, absolwent politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.
W 2008 roku ukończył studia, broniąc pracy pr. „Sytuacja osób niepełnosprawnych w świetle dokumentów Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej oraz jej odzwierciedlenie w prawie Rzeczpospolitej Polskiej”.


Osiągnięcia sportowe:

W swoim dorobku ma 3 maratony, 8 półmaratonów i niezliczoną ilość biegów do 20 km. W 2006 roku dla Uniwersytetu Śląskiego zdobył brązowy medal w pływaniu na długości 50 metrów na mistrzostwach Polskich osób niepełnosprawnych w Poznaniu. Od 2008 roku jest instruktorem sportu osób niepełnosprawnych w Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Prowadzi zajęcia sportowe dla osób poruszających się na wózku.


Działalność społeczna:

W 2006 roku współzakładał do dziś prężnie działającą Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnych Ratownik Górniczy. W latach 2009-2015 prowadził Integracyjny Klub Sportowy SILESIA, który aktywizował osoby niepełnosprawne poprzez sport. Od 2003 jest instruktorem w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, która prowadzi zajęcia dla osób po urazie rdzenia kręgowego.


Krótki opis kariery zawodowej:

Przez prawie pięć lat był zawodowo związany ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji, jedną z największych organizacji pozarządowych aktywizujących osoby z niepełnosprawnościami. Przez 2 lata był dyrektorem katowickiego biura stowarzyszenia. Koordynował projekty aktywizującego osoby z niepełnosprawnościami o zasięgu regionalnym. Od dwóch lat jest jedynym w Polsce ekspertem Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych ds. Transportu. Od roku zawodowo związany z PKP Intercity, w którym jest głównym specjalistą ds. organizacji przejazdów osób niepełnosprawnych. Od siedmiu lat jest instruktorem sportu osób niepełnosprawnych w MCKiS Jaworzno. Prowadzi zajęcia sportowe dla osób poruszających się na wózku. Od pół roku jestem przewodniczącym Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Jaworznie


Pasja:

Pasji ma bardzo dużo – od dwóch lat regularnie startuje w biegach ulicznych, w tym sezonie udało mu się wystartować w dwudziestu czterech biegach. Od roku prowadzi na Facebooku profil "Życie kołem się toczy by Piotr Czarnota", który powstał z zamiłowania i chęci motywowania innych osób z niepełnosprawnością do aktywności. Kocha podróżować i robi to często. Najbardziej lubi planować podróże w stylu "low budget". Nigdy nie miał okazji podróżować poprzez biuro podróży. Do tej pory odwiedził Izrael, Rosję, Stany Zjednoczone  i dużą liczbę krajów europejskich. Planuje w przyszłym roku pokonać szlak do Santiago de Compostela i zostać pierwszym Polakiem na wózku, który samotnie pokonał najstarszy szlak pielgrzymkowy.


Dlaczego zasługujesz na tytuł Absolwenta z Pasją?:

Ponieważ pokazuję moim życiem, że mimo niepełnosprawności można być osobą niezależną, samodzielną i mimo trudności można osiągać stawiane sobie cele.

Skróty

Copyright © 2001-2022
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.