Prelekcja Wojciecha Kempy „Okręg Śląski Armii Krajowej"

11 maja o godz. 17.00 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach w ramach Kawiarenki Kulturalno-Literackiej odbędzie się prelekcja Wojciecha Kempy „Okręg Śląski Armii Krajowej". Spotkanie poprowadzi dr Lucyna Smykowska-Karaś.

Wojciech Kempa – historyk, pisarz, dziennikarz,  urodził się 29 marca 1966 r. w Siemianowicach Śląskich i tam mieszka. Jest absolwentem historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po studiach początkowo pracował w charakterze dziennikarza, po czym zajął się własnym biznesem.  W 2000 roku powrócił do pracy dziennikarskiej zatrudniając się w redakcji tygodnika „Goniec Górnośląski". Przez trzynaście lat pracował w Urzędzie Miasta Siemianowice Śląskie, gdzie w latach 2012-2015  pełnił funkcję kierownika Referatu Promocji,  będąc równocześnie redaktorem naczelnym gazety samorządowej „Nowe Siemianowice" oraz portalu, który początkowo nosił nazwę „Reporterskim Okiem", a następnie „Puls Miasta". Obecnie jest stałym współpracownikiem miesięcznika „Kurier Wnet" oraz zastępcą redaktora naczelnego portalu „Śląsk i Polska" .
Kempa jest  autorem szeregu publikacji historycznych w większości dotyczących Powstań Śląskich oraz Armii Krajowej. Wśród nich są pozycje książkowe: „Na przedpolu Warszawy” (2007) , „Śląscy Czwartacy” (2010), „Śladami bolesnej przeszłości. Śląskie tropy w KL Auschwitz” (2011, jako współautor), pierwsze trzy tomy opracowania „Okręg Śląski Armii Krajowej” (2016). Jest także współautorem cyklu filmów biograficznych „Siemianowiccy Dowódcy", który składa się z czterech 30-minutowych filmów: „Podpułkownik Tadeusz Majcherczyk – Zdan”,  „Pułkownik Jan Emil Stanek” , „Porucznik Walenty Fojkis”, „Podporucznik Karol Gajdzik”.

grafika: prelekcja Wojciecha Kempy