Tomasz Ferens "Absolwentem z Pasją sierpnia 2014"

W ramach Plebiscytu „Absolwent z Pasją” wybrano absolwenta sierpnia, którym został Tomasz Ferens, absolwent politologii ze specjalnością dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.
Tomasz Ferens już podczas studiów zajmował się głównie tematyką sportową – pracę licencjacką poświęcił zagadnieniom rozwoju i wpływu środków masowego przekazu na funkcjonowanie sportu. W pracy magisterskiej analizował „Elementy marketingu i zarządzania zasobami ludzkimi w działalności menadżera sportowego oraz jej wpływ na rozwój kariery sportowej na przykładzie piłki nożnej”. Tomasz Ferens podjął również studia w Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach na kierunku Zarządzanie w sporcie, a także studia podyplomowe na kierunku Menedżer sportu i rekreacji w Polskiej Korporacji Menedżerów Sportu. Był stypendystą JM Rektora UŚ za osiągnięcia sportowe po zdobyciu wicemistrzostwa Śląska w brydżu sportowym.

OSIĄGNIĘCIA NAUKOWE I DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA
Tomasz Ferens rozpoczął swoją zawodową przygodę ze sportem w Studenckim Studiu Radiowym „Egida”, gdzie był dziennikarzem sportowym i prowadził audycje związane ze sportem. Jednocześnie współpracował z Akademickim Związkiem Sportowym, gdzie od 2010 roku był spikerem meczów w 1. lidze futsalu oraz w Futsal Ekstraklasie, a od 2011 roku pełnił funkcję kierownika sekcji futsalu i kierownika drużyny Futsal Ekstraklasy. Od 2012 r. Tomasz Ferens udziela się również w Śląskim Związku Piłki Nożnej, w którym pełni funkcję weryfikatora i członka Wydziału Gier. Tomasz Ferens uzyskał uprawnienia do prowadzenia zawodów piłkarskich na szczeblu Ekstraklasy i klas niższych – licencję spikera przyznawaną przez Polski Związek Piłki Nożnej. Od tego czasu Tomasz Ferens pełni funkcję spikera podczas meczów piłkarskich lokalnych zespołów oraz innych imprez sportowych w regionie.
Od 2010 r. Tomasz Ferens współpracował z Wydawnictwem GiA – redakcją Encyklopedii Piłkarskiej Fuji, przy opracowaniu następujących publikacji:

• Encyklopedia Piłkarska Fuji – Tom 38 „Rocznik 2010−2011”
  • Monografia – „90 lat ŚLĄSKI ZPN”
  • Album – „90 lat PZPN”
  • Encyklopedia Piłkarska Fuji – Tom 39 „Rocznik 2011–2012”
  • Encyklopedia Piłkarska Fuji – Tom 40 „Euro dla orłów”
  • Encyklopedia Piłkarska Fuji – Tom 41 – „Rocznik 2012−2013”.

Tomasz Ferens jest również współautorem następujących publikacji:

• Encyklopedia Piłkarska Fuji. Kolekcja Klubów – Tom 13 – „Legia to potęga”
  • Encyklopedia Piłkarska Fuji – Tom 42 – „Rocznik 2013−2014”.

W 2013 r. podjął pracę w Klubie Sportowym Ruch Chorzów. Do jego zadań należy m.in. obsługa dziennikarska podczas rozgrywek T-Mobile Ekstraklasy, a obecnie także w Europejskich Pucharach, redagowanie oficjalnej strony internetowej klubu, obsługa klubowych socialmediów.

PASJA
Głównym przedmiotem zainteresowań Tomasza Ferensa jest polska piłka nożna. Interesuje się zarówno historią rozgrywek, jak również aktualną sytuacją na polskich boiskach. O swojej pasji sportowej Tomasz Ferens mówi: „Miłość do piłki przez przypadek zaszczepił we mnie tata. Od tamtej pory moje życie podporządkowane jest właśnie futbolowi. Bardzo się cieszę, że moje dotychczasowe zajęcia były i są ściśle związane z piłką. Dzięki temu nie muszę używać stwierdzenia „praca”, bo robię to, co kocham!”.