Wernisaż wystawy "Tomasz Kipka, Litera/znak"

Wystawa „Litera/znak” to wyjątkowa okazja by przyjrzeć się warsztatowi powstawania logotypów i glifów z ok. 20-letniego doświadczenia naszego wykładowcy z Zakładu Projektowania Graficznego. Wśród prezentowanych prac będzie można zobaczyć wdrożone, funkcjonujące znaki, ale także te pomysły, które dotąd znane były jedynie samemu autorowi.

Retrospektywa to chyba za dużo powiedziane, ponieważ litery oraz inne znaki są fragmentem twórczości Tomasza, i wyłącznie one tworzą ekspozycję. Jest to jednak fragment niezwykle ważny dla autora. Rozpoczniemy od tych, które powstały jako pierwsze, cofniemy się do lat 90-tych, żeby w chronologicznym porządku dotrzeć do dnia dzisiejszego. To wystawa zorientowana na formę – kształt, konstrukcję, zapis, ale nie ignoruje znaczenia kolorów. Jeżeli kolor działa na nas najmocniej a paleta barw jest ograniczona, to znaczy, że decydująca staje się forma, a kolor powinien ją wspierać. W przeciwnym razie będzie przeszkadzać w odbiorze komunikatu. Autorskie litery prezentowane na wystawie powstały na potrzeby znaków i plakatów. Tomasz uważa, że znak nie powinien być wyłącznie atrakcyjną ilustracją. Znak to komunikat, za którym kryje się znaczenie podmiotu. Powinien umożliwić poznanie podmiotu zanim się z nim zetkniemy. Na wystawach zbiorowych w Muzeum Drukarstwa mogliśmy oglądać plakaty i książki zaprojektowane przez Tomasza Kipkę, po raz pierwszy mamy okazję poznać jego spojrzenie na literę i logo.

Dr hab. Tomasz Kipka — w 2001 roku ukończył Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W 2007 roku uzyskał stopień doktora (nagroda naukowa rektora za wyróżniającą pracę doktorską), a w styczniu 2015 roku stopień doktora habilitowanego. Zajmuje się komunikacją i identyfikacją wizualną, w szczególności plakatem, znakiem graficznym i grafiką wydawniczą. W jego dorobku znajdują się między innymi: plakat i logo 1200-lecia Cieszyna, projekt trzytomowej publikacji „Dzieje Cieszyna od pradziejów do czasów współczesnych”, logo Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR czy projekt logo 10-lecia Powiatu tarnogórskiego i bitych przez Mennicę Polską, z okazji jubileuszu Powiatu, florenów tarnogórskich. Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce i zagranicą, m.in. w: Boliwii, Bułgarii, Chinach, Czechach, Finlandii, Francji, Holandii, Hong Kongu, Iranie, Japonii, Korei Płd., Niemczech, Rosji, Słowacji, Słowenii, Turcji, USA, na Litwie, Tajwanie, Ukrainie i Węgrzech. Prowadzi zajęcia ze studentami w Zakładzie Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Uhonorowany między innymi nagrodą Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów ICOGRADA Excellence Award, laureat Grand Prix Międzynarodowego Triennale Plakatu Ekologicznego na Słowacji, pierwszego miejsca w konkursie „Śląska Rzecz”, Nagrody Senatora RP oraz nagród i wyróżnień za znaki graficzne, identyfikację wizualną, plakaty i projektowanie książki.