Wojciech Migdał „Absolwentem z Pasją Czerwca 2014"

W ramach Plebiscytu „Absolwent z Pasją” wybrano absolwenta czerwca, którym został Wojciech Migdał, absolwent geografii i geoturystyki na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, wielki pasjonat informatyki oraz komputerów.

Wojciech Migdał w zeszłym roku ukończył studia, uzyskując tytuł magistra za pracę „Uwarunkowania rozwoju turystyki kwalifikowanej w wybranych parkach krajobrazowych województwa śląskiego”. Niedawno rozpoczął również swoją pierwszą pracę, a konkretnie staż w Muzeum Śląskim w Katowicach, instytucji posiadającej w swoich zbiorach ponad 115 tys. eksponatów z różnych dziedzin sztuki, a także archeologii, etnografii, historii i fotografii oraz plastyki nieprofesjonalnej. Zajmuje się tam głównie opieką nad ekspozycjami, ale także poznaje tajniki pracy administracyjnej, edukacji muzealnej i wystawiennictwa. Staż jest realizowany w ramach programu stażowego „Na początek staż” organizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach. Wojciech Migdał angażuje się również w działalność społeczną. W latach 2006-2007 był wolontariuszem w katowickim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów”. W takcie wolontariatu udzielał dzieciom i młodzieży korepetycji z różnych przedmiotów.

Największą pasją Wojciecha Migdała są komputery i informatyka. W szczególności pasjonuje go historia informatyki oraz poznawanie zasad działania i sposobu obsługi starych komputerów. Dzięki temu potrafi przywracać im sprawność. Swojej pasji oddaje się z wielkim zaangażowaniem jako wolontariusz Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Wojciech Migdał należy do zespołu, który naprawia komputery, przygotowuje ekspozycje, oprowadza i opracowuje materiały edukacyjne na temat sprzętu i historii informatyki. Aktualnie Muzeum Historii Komputerów i Informatyki ma skatalogowanych ponad 2000 komputerów z ostatnich 40 lat, będących niczym kilka wieków w architekturze. Wojciech Migdał naprawia i przywraca życie starym sprzętom, a także przygotowuje o nich pełną informację oraz prezentuje je w trakcie oprowadzania. Współtworzy również lekcje muzealne. Jedna z ciekawszych odbywa się na 8-bitowych komputerach. Za pomocą programów edukacyjnych z Wysp Brytyjskich uczestnicy lekcji mogą nauczyć się podstawowych praw fizyki, obliczyć równania matematyczne, zbadać przebieg zmienności funkcji, wyrysować wykresy matematyczne, a także zobaczyć nasz układ słoneczny i dowiedzieć się niesamowitych rzeczy na temat faz księżyca.

Pasja Wojciecha Migdała jest nietypowa i interesująca. Dzięki niej udziela się teraz aktywnie w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, a w przyszłości być może stanie się ona jego zawodem. Muzeum to jedna z niewielu w Polsce i Europie tego typu instytucji, w której Wojciech Migdał przyczynia się do rozpowszechniania wiedzy o historii komputerów i tajnikach informatyki.

Szczegółowe informacje o plebiscycie