Wystawa „Dyplomy 2011-2016: Projektowanie graficzne"

Od 30 listopada 2016 roku w holu rektoratu Uniwersytetu Śląskiego będzie można oglądać wystawę "Dyplomy 2011-2016: Projektowanie graficzne", prezentującą wybór z najlepszych dyplomów magisterskich i licencjackich zrealizowanych w pracowniach projektowania graficznego Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ciągu ostatnich pięciu lat.

Pięć lat to nie wiele, ale wystarczy, by zaobserwować pewne tendencje i kierunki rozwoju. Realizacje z tego okresu wyraźnie pokazują, że projektowanie graficzne w Cieszynie jest dyscypliną na styku sztuki i biznesu. Dyplomy nie są oderwane od potrzeb rynkowych i kulturalnych. Pokazują, że młodzi ludzie interesują się książką, co w dobie cyfryzacji może być dla niektórych zaskoczeniem. Tuż za książką plasuje się identyfikacja wizualna ze szczególnym uwzględnieniem projektowania opakowań, a także projektowanie krojów pisma do zastosowań m.in. w systemach identyfikacji wizualnej - stricte biznesowa działalność. Na przeciwnym biegunie względem publikacji drukowanych pojawiają się projekty aplikacji mobilnych. Okres ostatnich pięciu lat pokazuje także, że również problemy społeczne nie są obojętne dyplomantom kierunku grafika - wśród realizacji dyplomowych niejednokrotnie pojawiają się plakaty o tematyce ekologicznej. Zrealizowane na najwyższym poziomie dyplomy są dowodem kompetencji absolwentów z Cieszyna, którzy zasilają lub mogą zasilić kadry przedsiębiorstw poszukujących osób z doświadczeniem w zakresie projektowania na potrzeby druku i mediów elektronicznych.

Kuratorem wystawy jest dr hab. Tomasz Kipka.

Autorzy prezentowanych dyplomów: Paulina Bodek, Iwona Cichy, Ewa Chorążak, Marta Czuban, Ewa Deja, Beata Grzeganek, Katarzyna Hańczak, Katarzyna Koperczak, Paulina Kosma, Angelika Kubicz, Ina Kusznierowska, Izabela Lankocz, Karolina Maluty, Patrycja Sicińska, Martyna Sobolewska, Beata Sosnowska, Magdalena Strączyńska, Małgorzata Tajnert, Patrycja Warzeszka, Agnieszka Woźniak.

Dyplomy zostały zrealizowane pod kierunkiem: dr hab. Tomasza Kipki, dr hab. Stefana Lechwara, dr hab. Łukasza Klisia i dr hab. Sebastiana Kubicy.
Wystawa została zrealizowana przy wsparciu Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Śląskiego i współfinansowaniu z budżetu miasta Katowice.