Strona archiwalna


Nowy serwis dostępny jest pod adresem: https://us.edu.pl/absolwent

facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Wystawa „Realia przemysłu hodowlanego”

Od 14 do 21 grudnia 2016 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w ramach IV edycji akcji „Uniwersytet Pomaga” będzie eksponowana wystawa „Realia przemysłu hodowlanego”, prezentująca plakaty autorstwa studentek i absolwentek Wydziału Artystycznego UŚ. Plakaty powstały w roku akademickim 2015/2016 z inicjatywy Joanny Hetman – studentki grafiki i wolontariuszki Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Udział w akcji wzięły cztery studentki grafiki: Agnieszka Lamirowska, Olga Michalska, Monika Sroga i Eleonora Wasielewska. Powstałe prace mają na celu zwrócenie uwagi na to, że zwierzęta hodowlane mogą być traktowane inaczej, a ich los może ulec poprawie. Przede wszystkim jednak skłaniają do refleksji nad tym, czy przedmiotowy sposób myślenia o nich jest słuszny, czy może jednak warto postrzegać je podmiotowo, jak wiele można „wydusić” z istot żywych i jakie wynikają z tego emocje.

plakat Agnieszki Lamirowskiej plakat Agnieszki Lamirowskiej plakat Moniki Srogi

Mało kto z nas wie, że w obecnych czasach dwa na trzy zwierzęta hodowane są w sposób przemysłowy. Oznacza to, że większość z nich żyje (a nieraz i umiera) na wielkotowarowych fermach przemysłowych, w których ich przestrzeń życiowa ogranicza się do niewielkiej, metalowej klatki lub ciasnego, betonowego boksu. Czasami ich ruchy ogranicza ciężki łańcuch, jak u wielu krów hodowanych w systemie uwięziowym, a innym razem kojec porodowy, w którym świnia nie jest w stanie się nawet obrócić wokół własnej osi czy wygodnie położyć. Wszystko to w ciemnych, brudnych pomieszczeniach i w ogromnym stłoczeniu. Dlaczego? Ponieważ liczy się ilość wyprodukowanego mięsa, mleka czy jajek, nie jakość życia zwierzęcia, którego potrzeby naturalne nie są w żaden sposób respektowane. Zwierzęta chorują, również psychiczne, ranią się wzajemnie, czasem same się okaleczają – wszystko to z powodu stresu, w jakim na co dzień żyją. Zaskakującym jest fakt, że reklamy telewizyjne wciąż serwują nam obraz krów pasących się na zielonej łące czy świń leżących na czystej słomie w drewnianej zagrodzie, a producenci jajek umieszczają na opakowaniach obrazki ukazujące swojskie życie kury. Przestrzeń życiowa o wielkości kartki A4, na której nie jest ona nawet w stanie wyprostować skrzydeł, raczej nie pasuje do słonecznego wizerunku, podawanego każdemu konsumentowi.

Wystawa „Realia przemysłu hodowlanego” ukazuje nasze podejście do krów, kur i świń, czyli zwierząt hodowlanych, których „produkujemy” najwięcej. Czy faktycznie zysk jest dla nas najważniejszy, a życie każdego zwierzęcia, tak indywidualne i inne, zupełnie nieistotne? Czy jesteśmy w stanie wyjść poza wyuczoną kulturalnie i społecznie codzienność konsumenckich wyborów i zmienić je na tyle świadomie, by wpłynąć na los tych zwierząt? W końcu każdy z nas jest konsumentem – to, jakie produkty wkładamy na co dzień do naszego koszyka lub wózka w sklepie decyduje o tym czy chów przemysłowy, jako dominująca forma hodowli, przetrwa. I czy zwierzęta w nim uwikłane zobaczą jeszcze kiedyś światło słoneczne.

Joanna Hetman – studentka V roku Grafiki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na specjalności Komunikacja wizualna i grafika artystyczna. Trzykrotna stypendystka Rektora Uniwersytetu Śląskiego dla najlepszych studentów, przewodnicząca dwóch Kół Artystyczno-Naukowych w Instytucie Sztuki w Cieszynie związanych z fotografią i grafiką warsztatową oraz wolontariuszka Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Najbardziej interesuje ją sztuka zaangażowana, konceptualna, emocjonalna, eksperymentalna, ale również plakaty, fotografia, ekologia, ekofeminizm, dekadentyzm, romantyzm, studium ludzkiej psychiki i filozofia. W swoich pracach porusza tematy związane z aktualną sytuacją na świecie oraz swoimi osobistymi doświadczeniami. Uczestniczka ponad czterdziestu wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą, kilku plenerów artystycznych krajowych, jak i międzynarodowych oraz zdobywczyni wyróżnień w kilku konkursach artystycznych.

Agnieszka Lamirowska urodziła się 30 listopada 1991 w Bielsku-Białej. Studentka piątego roku Grafiki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Tworzy w technikach drzeworytu i akwaforty, interesuje się malarstwem, fotografią aktu a przede wszystkim ilustracją książkową. Wzięła udział w wystawach w kraju i za granicą m.in. w Meksyku, Czechach. Jej najważniejszymi osiągnięciami dotychczas są: zajęcie 3 miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Studenckiej (OKFS) (2015), udział w wystawie „Duety - Pedagog i Student” na festiwalu Kręgi Sztuki w Trzyńcu (2014), uczestnictwo w wystawie „To my Polska, That's us. Poland" w Meksyku (2015), udział w wystawie "Wizjonerzy” na festiwalu Heart&Mind w Wildze (2015). Obecnie studiuje na Glyndwr University w Północnej Walii na specjalizacji ilustracja i projektowanie książek dzięki programowi Erasmus +. W wolnych chwilach lubi podróżować, śpiewać i poznawać nowych ludzi.

Olga Michalska – ukończyła Liceum Plastyczne w Nałęczowie, a obecnie pozostał jej ostatni rok Grafiki w Instytucie Sztuki w Cieszynie. W międzyczasie poznała życie studenckie i artystyczne Hiszpanii w ramach programu Erazmus + – Universidad de Castilla La-Mancha w Cuence. Zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem, projektowaniem graficznym. Interesuje ją permakultura oraz ekobudownictwo. Podczas swojej drogi twórczej doświadczyła kilku wystaw indywidualnych, zbiorowych oraz publikacji. Najważniejsze z nich:

„Pieśń o Iluzji” (cykl grafik do wierszy oraz ilustracja na okładkę) autor: Paweł Zacharewicz, wyd. Miniatura, 2013

„Młody jazz” – wystawa plakatu, Gliwice – wystawa towarzysząca Festiwalowi „Jazz w Ruinach”

„Fatamorgana i łza Feniksa”, Galeria Leonardo, Kazimierz Dolny – wystawa towarzysząca Festiwalowi Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”, sierpień 2015

Więcej na stronie autorki: www.jatta-om.pl

Monika Sroga urodziła się 01.02.1992 r. w Jastrzębiu-Zdroju. Jest absolwentką Grafiki na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Dyplom magisterski z grafiki wydawniczej oraz artystycznej uzyskała w 2016 r. Głównie zajmuje się plakatem, ilustracją oraz grafiką artystyczną, do jej zainteresowań należy też introligatorstwo. Jest jedną z organizatorek cieszyńskiego „Przeglądu Twórczości Studentów A Rt+”. Brała udział w licznych wystawach plakatu oraz grafiki artystycznej.

Eleonora Wasielewska urodzona 10.02.1993r. w Tarnowskich Górach. Studentka czwartego roku Grafiki Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W kręgu jej zainteresowań znajduje się w szczególności plakat, ilustracja oraz grafika warsztatowa. Bierze udział w wystawach w kraju i zagranicą, m.in. w Czechach, Rosji, Francji i Meksyku. Dotychczas jej najważniejszymi osiągnięciami są:  wygrana międzynarodowego konkursu na plakat w nominacji „2D art grafika”, zorganizowanego podczas Dni Designu w Tomsku (2014), udział w IV Biennale de l’estampe de Magnewe Francji (2015), uczestnictwo w  wystawie „To my Polska, That’s us. Poland” w Meksyku (2015), udział w wystawie plakatów teatralnych realizowanej w ramach 6. edycji Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości Kręgi Sztuki (2015), wystawa plakatu w ramach międzynarodowego festiwalu „Jazz w Ruinach” (2015), Virtual Biennale Prague (2015), Międzynarodowe Biennale Plakatu Studenckiego ISPB Lublin (2015).

Stowarzyszenie Otwarte Klatki to ogólnopolska organizacja, skupiająca ludzi działających na rzecz poprawy losu zwierząt hodowlanych. Celem Stowarzyszenia jest zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. Organizację tworzą osoby z całej Polski, które na co dzień podejmują różne działania, tj. organizacja akcji ulicznych, projekcji filmowych, festiwali promujących dietę roślinną, wystaw zdjęć, interwencje na fermach futrzarskich, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego zwierząt, tworzenie raportów nt. przemysłu hodowlanego w Polsce, współpraca z zagranicznymi organizacjami, rozmowy z politykami i wiele innych.

 

Skróty

Copyright © 2001-2022
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.